Polish English

 

Opinie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Prev Next

Opinie cz.1

Opinie cz.1

           

Opinie cz.2

Opinie cz.2

           

Opinie cz.3

Opinie cz.3

             

Opinie cz.4

Opinie cz.4

     

Opinie cz.5

Opinie cz.5

             

Opinie cz.6

Opinie cz.6

             

Opinie cz.7

Opinie cz.7

      nbsp;      

Opinie cz.8

Opinie cz.8

             

Anty-stres

wodospadWe współczesnym świecie stres jest nieodłącznym uczestnikiem naszego życia: towarzyszy dzieciom w przedszkolu, uczniom, studentom, menadżerom. Tempo i pośpiech sprawiają, że lęk i stan niepokoju jest obecny w każdym zawodzie. Dlatego szczególnie teraz, w dzisiejszym świecie – "nieinwazyjna pomoc" treningu słuchowego jest nam potrzebna.

         Rozległe doświadczenia prof. Tomatisa pozwoliły mu stwierdzić, że aby uzyskać dobre efekty terapeutyczne, muzyka powinna wywoływać u osoby efekt relaksujący. Choć jednocześnie cały czas musi ona utrzymywać dynamizację osoby. Spośród różnych rodzajów muzyki, ta która odpowiada najbardziej tymże wymogom to muzyka napisana na instrument, np. na skrzypce. Prof. Tomatis stwierdził, że istnieją dwie kategorie dźwięków: dźwięki naładowujące i rozładowujące. Jedne stymulują dynamikę osoby, pozostałe zmniejszają w sposób znaczący potencjał każdego. Profesor zauważył również, że osoby mające trudności w analizie i integracji słuchowej dźwięków - mają tendencję do bycia zmęczonymi, zdeprymowanymi, ze stanami lękowymi. Natomiast osoby ze zdolnościami analizy bardzo subtelnych różnic dźwięku - okazywały się niezwykle toniczne, odprężone, zupełnie innej postawy. Badania dowiodły, że dźwięk stymuluje prawidłowe funkcjonowanie organizmu poprzez dostarczanie bodźców korze mózgowej. Dźwięki o wysokich częstotliwościach mają działanie pobudzające, podczas gdy dźwięki o niskich częstotliwościach wywołują efekt zmęczenia. Dlatego też podczas treningu wykorzystywane są głównie dźwięki o wysokich częstotliwościach.

Instrument który wydobywa najwięcej wysokich harmonii to właśnie skrzypce.  Ponadto trening poprawia lateralizację słuchową czyli powoduje, że prawe ucho staje się dominujące. Dzięki temu można lepiej kontrolować parametry głosu  i płynność mowy, co usprawnia komunikowanie się z innymi. Z kolei poprawa umiejętności słuchania i komunikowania się - daje w efekcie polepszenie samopoczucia i wzrost wiary w siebie oraz we własne możliwości. Trening słuchowy wpływa  również na skuteczność kontroli własnych emocji. Dzięki terapii nasz organizmu uczy się technik relaksacji i zwiększania sił witalnych.

© METODA TOMATISA TRENING UWAGI SŁUCHOWEJ